Czy zakładać fotowoltaikę zimą?

Wprowadzenie: Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z konieczności zrównoważonego korzystania z energii, a instalacje fotowoltaiczne (PV) stają się popularnym wyborem. Ciekawym trendem jest montaż instalacji PV w okresie zimowym, co wydaje się być korzystne zarówno dla środowiska, jak i portfela inwestora. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego inwestycja w instalację PV w chłodniejszych miesiącach może okazać się mądrym posunięciem.

1.     Efektywność paneli słonecznych w niskich temperaturach: Podczas zimy dni są krótsze, co oznacza, że panelom słonecznym trudniej jest gromadzić energię w ciągu dnia. Niemniej jednak, zaskakująco, panele fotowoltaiczne często pracują bardziej efektywnie w chłodniejszych temperaturach. Wynika to z faktu, że zimowe dni są zazwyczaj bardziej jasne i przejrzyste, co sprzyja bezpośredniemu nasłonecznieniu. Dodatkowo, niskie temperatury mogą poprawić wydajność przewodnictwa elektrycznego w panelach.

2.     Oszczędności na kosztach ogrzewania: Montaż instalacji PV zimą może przynieść korzyści finansowe związane z ogrzewaniem budynku. Elektryczność wygenerowana przez panele fotowoltaiczne może być wykorzystywana do zasilania systemu grzewczego, co przekłada się na zmniejszenie rachunków za energię. W zimie, gdy zapotrzebowanie na energię jest zazwyczaj większe, instalacja PV może być szczególnie opłacalna.

3.     Korzyści podatkowe i subsydia: W niektórych regionach, inwestycja w instalację PV jest wspierana przez różnego rodzaju programy rządowe. Montaż paneli fotowoltaicznych zimą może umożliwić skorzystanie z różnych korzyści podatkowych oraz uzyskanie subsydiów, co znacznie zmniejsza koszty inwestycji.

4.     Zrównoważony rozwój i korzyści dla środowiska: Inwestycja w energię odnawialną, taką jak energia słoneczna, przyczynia się do zrównoważonego rozwoju. Zimą, gdy tradycyjne źródła energii, takie jak ogrzewanie gazowe czy elektryczne, są intensywnie wykorzystywane, instalacja PV może znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.

5.     Zwiększenie wartości nieruchomości: Dodatkowym atutem montażu instalacji PV jest zwiększenie wartości nieruchomości. Kupujący coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, co może sprawić, że budynek z własnym źródłem energii będzie bardziej atrakcyjny na rynku nieruchomości.

Podsumowanie: Montaż instalacji PV w okresie zimowym może być strategicznym posunięciem zarówno dla jednostkowego inwestora, jak i dla społeczeństwa jako całości. Zimą panele fotowoltaiczne mogą pracować efektywniej, przynosząc oszczędności finansowe, korzyści dla środowiska i zwiększając wartość nieruchomości. W obliczu zmieniającego się klimatu i rosnących kosztów energii, inwestycja w energię odnawialną staje się coraz bardziej atrakcyjna i opłacalna.

Zachęcamy Państwa do niezobowiązanego spotkania z naszym przedstawicielem, który pomoże w doborze instalacji fotowoltaicznej, przygotuje wycenę oraz doradzi jakie dofinansowanie będzie najkorzystniejsze.

Nasi opiekunowie są do Państwa dyspozycji na terenie całego województwa śląskiego (Brzeziny Śląskie, Bytom, Wieszowa, Ptakowice, Katowice, Wojkowice, Sosnowiec, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry, Nowe Chechło, Bielsko-Biała, Żywiec).

Zobacz więcej wpisów