Dach, grunt, carport, elewacja budynku? Gdzie najlepiej zamontować moduły fotowoltaiczne?

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

Na efektywność działania instalacji wpływa jej właściwe umiejscowienie - poza wyborem najlepiej nasłonecznionego miejsca pamiętać należy o właściwym kącie montażu. Podczas montażu gruntowego stosowane są w tym celu stelaże, które umożliwiają właściwy kąt nachylenia i optymalizację względem nasłonecznienia.

Odpowiedni kąt nachylenia paneli PV na dachu budynku to 30 - 40 stopni. Właściwy kierunek montażu z kolei zwiększa wydajność instalacji, dlatego istotne jest, by montować panele w kierunku południowym.

Oprócz tego panele, ze względu na fakt, że są instalacją zewnętrzną, narażone są na wiele czynników atmosferycznych. Stąd ważna jest ochrona odgromowa, będąca zabezpieczeniem systemów przed ewentualnym uderzeniem pioruna.

Istotny jest także estetyczny aspekt instalacji! W końcu budując dom nie bierzemy pod uwagę wyłącznie jego funkcjonalności. Dlatego podczas planowania rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych dbamy również o wizualną kwestię - instalacja ma za zadanie długo służyć domownikom, ale też nie niszczyć uroku budynku, na którym zostanie zamontowana.

Zobacz więcej wpisów