Obowiązkowa fotowoltaika

Unia Europejska wprowadza nowe normy efektywności energetycznej w budownictwie, aby zrealizować cele Europejskiego Zielonego Ładu. Nowe regulacje dotyczące efektywności energetycznej budynków zostały uzgodnione przez przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.

Zgodnie z nową dyrektywą EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), Unia Europejska zobowiązuje się do stopniowego zwiększania efektywności energetycznej budynków. Do 2030 roku UE planuje ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o przynajmniej 55% w porównaniu z poziomem z 1990 roku.

Jednym z kluczowych punktów dyrektywy jest wprowadzenie obowiązku montażu instalacji fotowoltaicznych na nowych budynkach. Zgodnie z projektem, firmy i sektor publiczny będą musiały montować instalacje fotowoltaiczne na nowych budynkach od 2026 roku, pod warunkiem, że jest to uzasadnione technicznie, ekonomicznie i funkcjonalnie.

Nowe przepisy zakładają, że obowiązek ten rozszerzy się na budynki niemieszkalne poddawane istotnej renowacji w kolejnym roku, a od 2029 roku obejmie również nowe domy. Wprowadzenie instalacji fotowoltaicznych ma być wsparte innowacjami, takimi jak panele PV zintegrowane z konstrukcją budynków (BIPV) oraz ułatwionym dostępem do finansowania.

Nowe zasady mają także sprzyjać rozwojowi infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych. Planowane jest, że nowe i zmodernizowane budynki będą gotowe do podłączenia stacji ładowania elektrycznych pojazdów.

Dyrektywa EPBD zakłada również wycofanie wsparcia dla domowych systemów grzewczych opartych na paliwach kopalnych do końca 2024 roku. Od 2028 roku państwa członkowskie mają wprowadzić zeroemisyjny standard dla nowych budynków publicznych, a dwa lata później dla wszystkich budynków.

Wdrożenie celów dyrektywy ma być uwzględnione w krajowych planach renowacji budynków, a inwestorzy otrzymają dostęp do wiedzy i kompetencji w jednym miejscu. Wsparcie finansowe dla odbiorców o wysokim zapotrzebowaniu na energię ma być integralną częścią działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej. Teraz pozostaje oczekiwać formalnego zatwierdzenia kompromisu osiągniętego przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej oraz publikacji nowych regulacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Jeśli myślą Państwo o inwestycji w postaci montażu instalacji PV to zapraszamy do kontaktu lub można zostawić swoje dane w poniższym formularzu. Oddzwonimy :)

Przypominamy, że nasza Spółka obsługuje Klientów w całym województwie Śląskim: Chorzów, Jaworzno, Mysłowice, Żory, Rybnik, Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Świętochłowice, Knurów, Mikołów, Czechowice-Dziedzice, Orzesze, Rydułtowy, Łaziska Górne, Pszczyna, Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Bielsko-Biała, Ruda Śląska, Tychy, Dąbrowa Górnicza i inne.

Zobacz więcej wpisów