Ostatni dzwonek dla kotłów na paliwa kopalne w budynkach do 2040 roku

Zgodnie z porozumieniem między Radą UE a Parlamentem Europejskim, z dnia 7 grudnia ubiegłego roku, dotyczącym nowelizacji dyrektywy budynkowej (EPBD), wycofanie się z paliw kopalnych w budynkach stanie się rzeczywistością do 2040 roku. Jednak czy naprawdę mamy wystarczająco dużo czasu na adaptację, a co to oznacza dla sektora budownictwa?

Około 40% zużycia energii w Unii Europejskiej przypada na budynki, głównie z powodu procesów ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo, aż połowa zużywanego gazu ziemnego w Europie pochodzi z sektora budynków. Zatem, eliminacja paliw kopalnych z tego sektora do 2040 roku to krok w kierunku bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości.

Jednak, czy warto jeszcze inwestować w tradycyjne źródła ciepła do czasu pełnej eliminacji paliw kopalnych? Odpowiedź na to pytanie staje się coraz bardziej jasna, zwłaszcza w kontekście nadchodzących zmian. Koniec dotacji na źródła ciepła oparte na paliwach kopalnych już w 2025 roku oznacza, że popularne programy dotacyjne w Europie nie będą już wspierać instalacji kotłów na paliwa stałe. W Polsce, kotły gazowe oraz olejowe zostaną wykluczone z programów takich jak Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie czy ulga termomodernizacyjna.

Dla tych, którzy zastanawiają się nad inwestycją w kotły gazowe czy olejowe, należy pamiętać, że nowe budynki mieszkalne będą musiały zrezygnować z paliw kopalnych od 2030 roku. Rok 2040 wyznacza natomiast ostateczny koniec stosowania tych źródeł energii w budynkach. Inwestycje w kotły gazowe czy olejowe dla istniejących budynków stają się więc sensowne jedynie do momentu, gdy wejdzie w życie zakaz ich stosowania.

Warto również zwrócić uwagę na możliwe wsparcie finansowe dla osób decydujących się na przesiadkę na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Dotacje, podobne do tych z programu Czyste Powietrze, mogą zostać wprowadzone w celu zachęcenia do wymiany istniejących urządzeń grzewczych na bardziej przyjazne środowisku. Przykładowo, kondensacyjne kotły gazowe stanowiły 30% wszystkich urządzeń grzewczych objętych dofinansowaniem w ramach Czystego Powietrza w listopadzie 2023 roku.

W kontekście tych zmian, które zaczynają nabierać tempa, inwestowanie w tradycyjne źródła ciepła staje się nie tylko finansowo nieefektywne, ale również niezgodne z dążeniem do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji. Ostatni dzwonek dla kotłów na paliwa kopalne w budynkach do 2040 roku to wyzwanie, które każdy inwestor, deweloper czy właściciel nieruchomości musi uwzględnić, planując przyszłość energetyczną swojego domu czy przedsięwzięcia budowlanego.

Zobacz więcej wpisów