Prosument Wirtualny – Rewolucja w Energetyce Domowej!

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii fotowoltaicznych, pojawił się nowy gracz na rynku energii - prosument wirtualny. To innowacyjne podejście umożliwia obniżenie rachunków za prąd nawet osobom, które fizycznie nie mogą zainstalować paneli fotowoltaicznych na swoim terenie. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu fenomenowi, zastanowimy się, jak działa i dla kogo może stanowić rozwiązanie.

Dlaczego Wymyślono Prosumenta Wirtualnego?

Prosta odpowiedź wynika z potrzeb konsumentów, którzy chcieliby korzystać z korzyści płynących z energii słonecznej, ale napotykają na fizyczne przeszkody:

1.     Mieszkanie w bloku: Osoby zamieszkujące bloki nie mają dostępu do dachów, gdzie można by zainstalować panele fotowoltaiczne. Montaż na balkonie wiąże się z licznymi problemami formalnymi i kosztami.

2.     Trudne warunki terenowe: Dla osób z trudnymi warunkami terenowymi lub zacienionym dachem, instalacja fotowoltaiczna może być kosztowna i mniej efektywna.

3.     Ograniczenia przestrzenne: Małe dachy w porównaniu do dużej potrzeby energetycznej to problem, szczególnie dla przedsiębiorstw.

Właśnie tutaj pojawia się prosument wirtualny jako rozwiązanie.

Jak Działa Prosument Wirtualny?

Tradycyjny prosument posiada fizyczną instalację fotowoltaiczną, którą może dotknąć i zobaczyć. W przypadku prosumenta wirtualnego, instalacja ta istnieje w innym miejscu naszego kraju. Bez fizycznego połączenia z domem, energia produkowana przez tę instalację jest „wirtualnie” przypisywana prosumentowi.

Korzyści Związane z Prosumentem Wirtualnym:

1.     Koszty energii: Prosumenci wirtualni kupują energię tradycyjnie, ale część kosztów pokrywają dzięki energii wyprodukowanej w innej lokalizacji.

2.     Sprzedaż nadwyżek: Nadwyżki energii mogą być sprzedawane, a zyski przekazywane prosumentowi.

3.     Skomplikowane procedury: Procesy montażu, konserwacji, i formalności są zminimalizowane.

Kto może stać się Prosumentem Wirtualnym?

Teoretycznie, każda osoba prywatna lub firma może stać się prosumentem wirtualnym. Nawet istniejący prosument może skorzystać, jeśli jego obecna instalacja nie pokrywa całkowicie zapotrzebowania.

Kiedy To Stanie Się Dostępne?

Zmiany legislacyjne związane z prosumentem wirtualnym w Polsce zaczynają obowiązywać od 2 lipca 2024. Czy wtedy pojawią się gotowe oferty na rynku? Czas pokaże, ale istnieją już podstawy do optymizmu, gdyż najwięksi dystrybutorzy energii już wprowadzają pojęcie prosumenta wirtualnego do swoich instrukcji ruchu i eksploatacji sieci dystrybucyjnej. Rewolucja energetyczna może więc być bliżej, niż się nam wydaje

Zobacz więcej wpisów